Popri sútoku Dunaja a Moravy


Bratislava – mestská časť Devín je jedna z najmenších mestských častí Bratislavy. Rozprestiera sa na sútoku riek Morava a Dunaj. Najvýznamnejšou historickou pamiatkou v obci je zrúcanina hradu Devín. Je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok v Bratislave.

Hradná ruina týčiaca sa na vysokom brale nad sútokom riek Dunaja a Moravy patrí k najvýznamnejším historickým a archeologickým lokalitám v strednej Európe. Navyše ponúka očarujúcu prírodnú scenériu s neopakovateľným výhľadom. Nezabudnuteľný výhľad sa naskytá aj z horného hradu, kde je inštalovaná stála expozícia Hrad Devín v 13. – 20. storočí.
Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia bol Devín súčasťou systému Limes romanus. V 9. storočí je spojený s menom kniežaťa Rastislava. Postupne na hornom hrade vznikla pohraničná kráľovská pevnosť. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská. V roku 1961 bol vyhlásený za NKP.


Vinohradníctvo bolo v minulosti jednou z hlavných činností Devínčanov. Ríbezle vraj v Devíne vysadili vo väčšom rozsahu po tom, ako koncom 19. storočia zničila nákazlivá choroba mnohé vinice v celej Európe, vrátane tých devínskych.


V roku 1922 Alois Sonntag založil veľkovýrobu ríbezľového vína. Odvtedy sa devínsky ríbezlák stal fenoménom, známym široko-ďaleko.

  • Pohľad na Devín

aktualizované 17. apríla 2021